مقالات

محبوبترین صنایع دستی در جهان را بشناسید

محبوبترین صنایع دنیا

محبوبترین صنایع دستی در جهان

فرهنگ هر کشوری هویت آن کشور است که در لابلای تاریخ و تمدن آن میتوان یافت. محبوبترین صنایع دستی در جهان که بیشتر ازبقیه معروف هستند، دارای قدمتی بسیار طولانی میباشند.
ایران با دارا بودن تمدنی عمیق و ارزشمند، یکی از پایه گذاران تمدن فرهنگی در جهان میباشد. هنر ایرانیان را میتوان در آثار تاریخی آن که از نیاکان بجامانده بخوبی مشاهده کرد.
آثار هنری نشان دهنده فرهنگ و تمدن هر کشوری میباشد. این آثار درانواع ساختارهای جامعه نقشی بسیار ارزشمند ردر انتقال رسالت دارند و هرکدام بخشی از هویت فرهنگی ایرانی از گذشته تا به امروز هستند.
اما در میان آثار بجا مانده با وجود تفاوت های فرهنگی در سراسر ایران شاهد آثار متفاوت و فاخری هستیم که در دنیا محبوبیت بیشتری را از آن خود کردند.
در این نوشتار قصد داریم با محبوبترین صنایع دستی در جهان که محبوبیت ویژه ای دارند و شهرتی جهانی را از آن خود کردند بیشتر آشنا شویم.

انواع هنرهای دستی در ایران

همانطور که گفتیم کشور عزیزمان دارای آثارو هنرهای دستی ارزشمندی است که باعث شهرت آن در جهان شده است. از جمله صنایع دستی معروف در جهان میتوان به صنایعی همچون: فیروزه کوبی، خاتم کاری، قلمزنی، فرش ایرانی و سفال و سرامیک، اشاره کرد.

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی یکی از هنرهای بسیار زیبا میباشد. این هنر اصیل در اصل یکی از روش های تزئین ظروف مسی میباشد.
این هنر با وجود اینکه تاریخ طولانی ندارد ولی در داخل وخارج کشور محبوبیت بسیار فراوانی بدست آورده است.
هنرمندان با مهارت و دقت فراوان تکه های کوچک سنگ فیروزه را بر روی ظروف فیروزه در کنار یکدیگر قرار میدهند.
شما میتوانید ظروف فیروزه را بعنوان سوغات و یا هدیه ای بسیار ماندنی و زیبا تهیه کنید.
تنوع تولیدات ظروف فیروزه بسیار زیاد و انواع ظروف مسی را در ابعادمتفاوت میتوانید بیابید که با سنگ های زیبای فیروزه تزئین شده اند.
جهت آشنایی بیشتر میتواند مقاله فیروزه کوبی را مطالعه بفرمایید.

خاتم کاری

خاتم کاری

یکی دیگر از صنایع محبوب ، خاتمکاری میباشد. خاتم کاری بر روی ظروف و اشیای متفاوتی انجام و اجرا میشود. یکی از مواردی که بسیار پرطرفدار میباشد خاتم کاری روی مس میباشد.
در این هنر اصیل مثلث های ریز کاملا هنرمندانه و با ظرافت تمام در کنار یکدیگر قرار میگیرند و شکل خاصی بدست می آید. هرچه این قطعات کوچکتر باشد، ظرافت کار بیشتر میشود.
اینهنر نیز جزو صنایع دستی معروف در جهان میباشد که محبوبیت خاصی بین طرفداران خود دارد.
شما میتوانید جهت خرید از فروشگاه صنایع دستی نورمهر محصول مورد نظر خود را انتخاب و درب منزل تحویل بگیرید.

قلمزنی

قلمزنی

یکی دیگر از محبوبترین صنایع دستی در جهان، قلمزنی میباشد. قلمزنی سبک های متفاوت اصفهان، شیراز و تبریز را دارا میباشد. به گفته استادان این هنر قدیمی ترین سبک این هنر اصیل، سبک شیراز میباشد.
طرح هایی که در قلمزنی استفاده میشود بیشتر طرح گل و مرغ میباشد. یکی از دلایل محبوبیت این ظروف و اشیای زیبا دوام و ماندگاری و عمر بالای آنهاست.
نقش ها و طرح های این آثار زیبا بدلیل تغییرات فرهنگی و اجتماعی تغییر پیدا کرده است.

فرش دستباف ایرانی

فرش دستباف ایرانی

یکی از مهمترین صنایع دستی ایران که محبوبیت فراوانی در کل دنیا دارد فرش دستباف ایرانی است. یکی از قدیمی ترین و نفیس ترین آثار دستی ایرانی به شمار میرود و در تمام خانه های ایرانی دیده میشود.
برای اولین بار در زمان صفوی بسیار مورد توجه قرار گرفت. از آن دوران به بعد یکی از اصلی ترین اجزای خانه بشمار میرفت. و تاثیر بسیاری بر نمای خانه دارد.
فرش ها توسط زنان هنرمند ایرانی بافته میشود. این هنر زیبا از تار و پودهای بسیار ریزی تشکیل شده که در کنار یکدیگر نقش های ماندگاری خلق کرده اند.
فرش هر شهر ایران نقش های مخصوص خود را دارد که نشان از هویت ایرانی است. صادرات فرش های دستباف ایرانی یکی از صادرات مهم ایران بشمار میرود. و این نشان دهنده محبوبیت فراوان این هنر دست در بین جهانیان میباشد.

سفال و سرامیک

هنر سفالگری یکی دیگر از هنرهای دستی ایرانی است که قدمت فراوانی دارد. بسیاری از هنر سفالگری را میتوان در موزه ها مشاهده کرد.
سفال و سرامیک در گذشته کاربرد فراوانی داشته و هم اکنون نیز یکی از اشیاء زیبای تزئینی بشمار میرود.
سرامیک به هر ماده طبیعی غیر فلزی گفته میشودکه تا 600 درجه سانتی گراد گرما ببیند و با این حرارت تغییر ماهیت میدهد.
سفال به ظروف واشایی که به وسیله گل رس ساخته میشود و بعد در کوره حرارت میبیند.
در گذشته طرح های سفال و سرامیک بصورت کاملا دستی انجام میشد اما امروزه با دستگاه های مخصوص و به شیوه ای آسان تر این کار صورت میگیرد. هنر سفال یکی از محبوبترین صنایع دستی در جهان میباشد.

گلدوزی

گلدوزی

به جرات میتوان گفت گلدوزی یکی از هنرهای دستی بسیار زیبای تمام بانوان جهان است. گلدوزی جزو صنایع دستی است که در تمام کشورها نمونه های بسیار زیبایی از آن یافت میشود.
گلدوزی به دوختن انواع نخ های رنگی روی انواع پارچه ها گفته میشود. یکی از کشورهایی که این هنر اصیل را همچنان حفظ کرده است مجارستان است که بهترین کارهای گلدوزی را انجام میدهد.
در ایران نیز در بازارها میتوانید نمونه های بسیار زیبا و دیدنی که ماهرانه دوخته و آماده شده اند را بیابید.

 

 

 

نورمهر

درباره صنایع دستی نورمهر

صنایع دستی نورمهر مجموعه ای است که دارای ۷۰ سال سابقه درخشان در تولید محصولات صنایع دستی میباشد.
این مجموعه فعالیت خود را از ابتدای دهه ی ۳۰ در زمینه تولیدات قلمزنی نقره شروع کرد.

از ابتدای دهه ی ۴۰ با تغییر رویه خود شروع به تولید محصولات صنایع دستی مس و برنج کرد. و با توجه به تقاضای مشتریان و هنر هنرمندان اصفهان از ابتدای دهه ی ۶۰ به فعالیت در حوزه تولید قاب و خاتم نمود.

از سال ۱۳۹۰ تولید انبوه محصولات فیروزه کوبی در کنار محصولات خاتم کاری و تابلو قلمزنی و الماس تراش و تشعیر خود را به خود کفایی در عرصه هنر محصولات صنایع دستی اصفهان رساند .

صنایع دستی نورمهر از ابتدای فعالیت خود تا کنون در میدان نقش جهان اصفهان مشغول به فعالیت می باشد .
محصولات صنایع دستی نورمهر دارای ضمانت نامه 10 ساله و کارت گارانتی معتبر می باشد .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *