مقالات

تشخیص ظروف مسی اصل

تشخیص ظروف مسی اصل

تشخیص ظروف مسی اصل

در زمان خرید ظروف مسی، تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی بسیار اهمیت پیدا میکند. و اگر آگاهی لازم را داشته باشید با خاطری آسوده خرید خود را انجام میدهید. در این نوشتار سعی داریم شما را با انواع راههای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی و ویژگی های مس مرغوب و اصل آشنا کنیم.

آشنایی با انواع ظروف مسی اصل

جهت تشخیص ظروف مسی اصل بهتر است ابتدا با ظروف مسی آشنا باشید. ظروف مسی انواع متفاوتی همچون ماشینی، نیمه ماشینی، نیمه چکش کاری و کاملا چکش کاری شده دارد.
هرکدام از انواع ظروف مسی گفته شده ویژگی های ظاهری متفاوتی نیز دارند که میتواند در تشخیص اصل بودن مس به شما کمک میکند.

ظروف مسی ماشینی

ظروف ماشینی

منظور ظروف مسی است که توسط ماشین آلات و دستگاه های مخصوصی، خمکاری و پرس میشوند و بدون دخالت دست انسان ساخه میشود.
روی بدنه ظروف مسی ماشینی خطوط افقی و موازی هم وجود دارد که دور تا دور ظرف کشیده شده است.
ناهمواری و جای چکش روی بدنه ظرف وجود ندارد. ظروف مسی ماشینی نسبت به ظروف مسی که چکش کاری میشوند قیمت کمتری دارند.

ظروف مسی نیمه چکش کاری (نیمه ماشینی)

این نوع از ظروف مسی، بین ماشینی و ظروف تماما چکش کاری قرارمیگیرند.
این ظروف نیز مانند ظروف دیگر مسی ابتدا توسط ماشین الات خمکاری شده و شکل میگیرند و بعد از آن توسط مسگران چکش کاری میشوند.
جای چکش های روی این نوع ظروف مسی کمتر از ظروف مسی تمام چکش کاری شده هستند. از نوع ماشینی گرانتر ولی از نوع تمام تراشکاری ارزانتر هستند. چراکه وقت و انرژی کمتری از مسگران گرفته شده است.

ظروف مسی تمام چکش کاری

ظروف مسی تمام چکش کاری شده

این نوع ظروف کاملا چکش کاری شده و سبک قدیمی و سنتی تولید میشوند. ظروف مسی تمام چکش کاری شده، توسط دستگاه قالب گیری میشود و در بقیه مراحل بصورت دستی، چکش کاری میشوند.
در این نوع ظروف مس به دلیل صرف انرژی، وقت و دقت بالا از دو مدل قبلی که گفته شد گران قیمت تر و ارزشمندتر میباشد.
ظرف های مسی با گذشت زمان ارزشمندتر میشوند. این مدل ظرف مس از دو مدل دیگر ظرافت بیشتری دارد. هرچه میزان جای چکش ها ریزتر، منظم تری و تعداد انها بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت و ظرافت بیشتر آن است در نتیجه قیمت آن گرانتر میباشد.
قیمت این ظروف براساس وزن بیشتر میشود. یکی از راههای تشخیص این ظروف، لحیم برنجی و زردرنگی است که در قسمتی از کناره ظرف مشاهده میشود.

راه های تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی

از بهترین راه ها و آسانترین و مطمئن ترین روش های شناسایی ظروف مسی اصل، کمک گرفتن از کسانی است که در این زمینه از مهارت و تجربه و تخصص کافی برخودار هستند.
میتوانید در این مورد از مسگران قدیمی و با سابقه نیز کمک بگیرید.
همچنین میتوانید با کمی تحقیق برندهای معتبر بازار را شناسایی و خرید خود را انجام دهید.
در ادامه چند راهکار را جهت تشخیص ظروف فیروزه مرغوب به شما معرفی میکنیم.

چکش زنی

شما میتوانید از نوع چکش زنی به اصل یا تقلبی بودن ظروف مسی پی ببرید. چکش زنی توسط ماشین نیز گاهی میتواند مانند چکش زنی دستی با کیفیت باشد. اما منظور از چکش زنی این است که باید بسیار ریز و منظم باشد. هرچه تعداد چکش کاری بیشتر و چکش ها ریزتر و منظم تر چه دستی و چه ماشینی انجام شده باشد، کیفیت و ارزش کار بیشتر است.

تشخیص از روی رنگ

در نگاه اول میتوان از رنگ بدنه مس به بررسی اصل بودن آن پرداخت. ظروف مسی اصل به رنگ سرخ هستند و کاملا درخشان میباشند. اما در مدل تقلبی آنها معمولا از آلیاژ مس و برنج به نسبت یک به دو ساخته شده و به رنگ قهوه ای مایل به زرد میباشد و کاملا کدر هستند.
اما اگر مقدار مس به کار رفته بیشتر باشد ممکن است شبیه ظروف مسی اصل باشد و افراد دچار اشتباه شوند. برای تشخیص بهتر میتوانید ظروف مسی اصل را کنار ظروف مسی تقلبی بگذارید.
پس نتیجه میگیریم اگر رنگ ظرف قرمز مایل به قهوه ای باشد، ظرف مسی اصل میباشد. اما اگر رنگ ظرف مورد نظر زرد، زرد- قهوه ای، سبز- زرد، نارنجی و … بود یعنی فلز مورد نظر از آلیاژ برنج میباشد.

راه های تشخیص ظروف مسی اصل

تشخیص با آهنربا

استفاده از اهنربا را میتوان یکی از اصلی ترین موارد تشخیص ظروف مسی اصل دانست. به این صورت که آهنربا را به ظرف مسی نزدیک میکنیم اگر آن را جذب کرد پس آن ظرف یک ظرف آهنی با رنگ مسی است.
مس آهنربا را به خود جذب نمیکند و اگر آهنربا به ظرف چسبید اطمینان داشته باشید که آن ظرف تقلبی است.

تشخیص از روی ورق مس

ورقه های مس ضخامت های متفاوتی دارند. براساس ظرف مورد نظر، ضخامت ورق مشخص میشود. نمیتوان گفت که هرچه ضخامت آن بیشتر کیفیت بالاتری دارد چرا که در ظروف پذیرایی سعی میشود از ورقه های نازکتر جهت زیباتر شدن ظروف استفاده کرد.
اما قابلمه بدلیل اینکه روی حرارت قرار میگیرد باید از ورق ضخیم استفاده شود. و برای پارچ و لیوان ضخامت زیاد اهمیتی ندارد. البته دقت کنید ضخامت ورق مس نباید آنقدر کم باشد که ظرف براحتی با دست خم شود.

تشخیص از نوع قلع

در داخل ظروف مسی اگر دقت کرده باشید سفید رنگ است و یا رنگی متفاوت از رنگ مس دارد. علت این تفاوت رنگ، قلع اندود کردن داخل ظروف مسی میباشد. و رنگ قلع سفید است.
کیفیت قلع و قلع اندود کردن بسیار اهمیت دارد. و به این دلیل اهمیت دارد که هنگام پخت و پز ممکن است اگر بی کیفیت باشد براحتی کنده شود. و وارد غذا شود که خطرناک است. اما اگر کیفیت قلع اندود مناسب باشد این اتفاق هرگز نمی افتد.

نوع قالب گیری در تشخیص

ظروف مسی اصل به گونه ای قالب گیری میشوند که اندازه همه آنها یکی است و حتی یک میل هم تفاوت ندارند و بصورت کاملا اصولی جای درب و دسته ها مشخص شده است.

تشخیص بوسیله وزن ظروف

یکی از راه های تشخیص تناسب وزن به حجم ظرف مسی میباشد. وزن مس از برنج و آهن سنگین تر است. البته بدلیل افزایش قیمت جهانی مس، ظروف مسی را سبک تر از قبل تولید میکنند اما باز هم وزن آن از دیگر فلزات بیشتر است و میتوانید برای تشخیص از این مورد استفاده کنید.

تشخیص از روی صدا

با ضربه زدن به ظروف مسی میتوانید به اصل یا تقلبی بودن آن پی ببرید. فلز مس نرم است و زمانی که به آن ضربه بزنید باید صدای ضعیف و کمی بشنوید. اگر تقه زدید و صدای بلند و تیزی شنیدید مطمئن شوید که آن ظرف تقلبی است.

 

خرید از مراکز معتبر

یکی از معتبرترین روش ها، خرید از مراکز معتبر و کمک گرفتن از متخصصین و استادان این هنر میباشد. با خرید از مراکز و فروشگاه های معتبر میتوانید اطمینان حاصل کنید که ظروف مسی اصل خریداری میکنید و تا مدت ها بدون هیچ نگرانی میتوانید از آنها استفاده کنید. 

 

 

 

نورمهر

درباره صنایع دستی نورمهر

صنایع دستی نورمهر مجموعه ای است که دارای ۷۰ سال سابقه درخشان در تولید محصولات صنایع دستی میباشد.
این مجموعه فعالیت خود را از ابتدای دهه ی ۳۰ در زمینه تولیدات قلمزنی نقره شروع کرد.

از ابتدای دهه ی ۴۰ با تغییر رویه خود شروع به تولید محصولات صنایع دستی مس و برنج کرد. و با توجه به تقاضای مشتریان و هنر هنرمندان اصفهان از ابتدای دهه ی ۶۰ به فعالیت در حوزه تولید قاب و خاتم نمود.

از سال ۱۳۹۰ تولید انبوه محصولات فیروزه کوبی در کنار محصولات خاتم کاری و تابلو قلمزنی و الماس تراش و تشعیر خود را به خود کفایی در عرصه هنر محصولات صنایع دستی اصفهان رساند .

صنایع دستی نورمهر از ابتدای فعالیت خود تا کنون در میدان نقش جهان اصفهان مشغول به فعالیت می باشد .
محصولات صنایع دستی نورمهر دارای ضمانت نامه 10 ساله و کارت گارانتی معتبر می باشد .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *